DAVVI NORD - Synnøve Persen
- Galleri Zink
- 23. mai
- 2 min lesing
Festivalkunstner Norsk Litteraturfestival
3. juni - 22. juni 2025

Velkommen til utstilling med Synnøve Persen, festivalkunstner for Norsk Litteraturfestival. Utstillingen åpnes av festivalsjef Marit Borkenhagen tirsdag 3. juni kl. 17.00. På åpningen vil det også være en hilsen fra Sámi Dáiddáčehpiid Searvi/Samisk kunstnerforbund ved Lene E. Westerås.
Synnøve Persen er fra Porsanger i Finnmark, og er samisk billedkunstner og forfatter. Persen er nominert to ganger til Nordisk råds litteraturpris for det samiske språkområdet, og har hatt en lang rekke gruppe- og separatutstillinger. Persen har gjennom sitt virke som kunstner og forfatter vært med å løfte frem den samiske kunsten. Hun var med å danne Samisk kunstnergruppe i bygda Masi på Finnmarksvidda, som reiste rundt og viste utstillinger i hele Finnmark og Sápmi hvor det før ikke hadde vært vist kunstutstillinger. Masigruppen var forløperen til Samisk Kunstnerforbund og etterhvert Samisk Senter for Samtidskunst i Karasjok.

”I januar kommer fargene tilbake, himmelen er rosa og blå, disse to fargene som har beveget seg i mine malerier i over femti år. De kommer alltid tilbake, etter perioder hvor andre farger har dominert lerretet. De er hjemmet mitt. Flyktige, vakre. Vanskelige å holde på plass. Jeg liker det sfæriske i de to fargene.
Når jeg starter arbeidet med en utstilling, vet jeg ingenting om hva den vil bli. Gjennom arbeidet oppstår gjerne et tema, hva utstillingen skal handle om. Denne utstillingen fikk navnet ”Nord”, et tema som har opptatt meg ved mange utstillinger. Da søker jeg til de ytterste punktene, til snø og is. Jeg vet ikke om det er slik, jeg skaper en billedvirkelighet som for meg er til stede.

Det abstraherte landskapet har lenge vært til stede som et viktig uttrykk i mitt maleri. Under arbeidet med en utstilling beveger man seg mellom ulike former for landskap, men jeg lander ofte på samme sted, med horisontlinjen som eneste markør. Jeg befinner meg gjerne i det golde og ugjestmilde landskapet, langt nord.”
-Synnøve Persen